Starttider 2021

Tänk på att:
1. Start i en tidigare startgrupp än den du tilldelats leder till automatisk diskvalificering. 
2. Start i en senare startgrupp leder till ett automatiskt tidspålägg (10 min per försenad startgrupp) från din egentliga starttid. Detta går inte att överklaga.

(OBS! Tiderna är med reservation för ändringar.)

Start Grönsta Fredag 24 september

TCS Lidingörullet

Klass Sträcka Starttid
Män/Kvinnor Rullstol 2 km 10.45

TCS Lidingöruset

Klass Sträcka Starttid
Män/Kvinnor 1,7 km 11.00
Män/Kvinnor 4,0 km 11.30

TCS Lidingöfemman

Klass Sträcka Starttid
Män/Kvinnor 5 km 16:00

Start Koltorp Lördag 25 september

TCS Lidingöloppet Män/Kvinnor 30 km

Klass Sträcka Starttid
Startgrupp 1 A, B, C 30 km 09.15
Startgrupp 2 A, B, C 30 km 09.30, 09.40, 09.50
Startgrupp 3 A, B, C 30 km 10.00, 10.10, 10.20
Startgrupp 4 A, B, C 30 km 10.30, 10.40, 10.50
Startgrupp 5 A, B, C 30 km 11.00, 11.10, 11.20
Startgrupp 6 A, B, C 30 km 11.30, 11.40, 11.50
Startgrupp 7 A, B, C 30 km 12.00, 12.10, 12.20
Startgrupp 8 A, B, C 30 km 12.30, 12.40, 12.50
Startgrupp 9 A, B, C 30 km 13.00, 13.10, 13.20
Startgrupp 10 A, B, C 30 km 13.30, 13.40, 13.50
Startgrupp 11 A, B, C 30 km 14.00, 14.10, 14.20
Startgrupp 12 A, B, C 30 km 14.30, 14.40, 14.50
Startgrupp 13 A, B 30 km 15.00, 15.10

Start Grönsta Söndag 26 september

TCS Lidingöloppet Junior & Veteran

Klass Sträcka Starttid
Pojkar 17 och Pojkar 19 10 km 09.00
Flickor 17 och Flickor 19 10 km 09.10
Kvinnor 22 10 km 09.10
Kvinnor 50 10 km 09.20
Kvinnor 60 10 km 09.20
Kvinnor 70 10 km 09.20
Kvinnor 80 4,0 km 10.00
Män 60 10 km 09.40
Män 70 10 km 09.40
Män 80 4,0 km 10.00

Start Koltorp Söndag 26 september

TCS Lidingöloppet Junior & Veteran

Klass Sträcka Starttid
Män 22 15 km 10.20  1A
Män 50 15 km 10.30  1B

TCS Lidingöloppet 15 (MK 15)

Klass Sträcka Starttid
Startgrupp 1A, 1B 15 km 10.20
Startgrupp 1C, 1D 15 km 10.40, 10.50
Startgrupp 2 A, B, C 15 km 11.00, 11.10, 11.20
Startgrupp 3 A, B, C 15 km 11.30, 11.40, 11.50
Startgrupp 4 A, B, C 15 km 12.00, 12.10, 12.20
Startgrupp 5 A, B, C 15 km 12.30, 12.40, 12.50
Startgrupp 6 A, B, C 15 km 13.00, 13.10, 13.20
Startgrupp 7 A, B, C 15 km 13.30, 13.40, 13.50
Startgrupp 8 A, B, C 15 km 14.00, 14.10, 14.20
Startgrupp 9 A, B, C 15 km 14.30, 14.40, 14.50
Startgrupp 10 A, B, C 15 km 15.00, 15.10, 15.20
     
Reptider
30 km löparna måste passera vissa kontroller före vissa klockslag (reptider) för att få fortsätta loppet.
 
Fågelöudde (15 km) måste passeras före 17.15
Grönsta-kontrollen (20 km) före 18.00
Sticklinge,vätskan Uddvägen, (23,8 km) före 18.40
 
Sista startgruppstarta kl 15.10 på 30km
 
I övriga klasser och lopp finns ej någon maxtid.

Start Grönsta Söndag 3 oktober

TCS Lilla Lidingöloppet & TCS Lidingö Knattelopp

Klass Sträcka Starttid
Pojkar 15 6,0 km 09.00
Flickor 15 6,0 km 09.00
Pojkar 14 6,0 km 09.20
Flickor 14 6,0 km 09.20
Pojkar 13 3,0 km 09.50
Flickor 13 3,0 km 10.00
Pojkar 12 3,0 km 10.10
Flickor 12 3,0 km 10.20
Pojkar 11 1,7 km 10.40
Flickor 11 1,7 km 10.50
Pojkar 10 1,7 km 11.00
Flickor 10 1;7 km 11.10
Pojkar 9 1,7 km 11.20
Flickor 9 1,7 km 11.30
Pojkar 8 1,7 km 11.40
Flickor 8 1,7 km 11.50
Pojkar 7 1.7 km 12.00
Flickor 7 1,7 km 12.10
Lidingö Knattelopp"Vuxenfri" 1,7 km 12.20
Lidingö Knattelopp 1,7 km 12.25
Lidingö Knattelopp 1,7 km 12.35
Lidingö Knattelopp 1,7 km 12.40

Start Grönsta Söndag 3 oktober

Rosa Bandet-loppet 

Klass Sträcka Starttid
Mixed 4 km 1 4 km 13.20
Mixed 4 km 2 4 km 13.30
Startgrupp 1 A, B (13001->) 10 km bara kvinnor 14.00
Startgrupp 2 (23001->) 10 km 14.10
Startgrupp 2 Kort klassikern 10 km 14.20
Startgrupp 3 (33001->) 10 km 14.30
Startgrupp 4 (43001->) 10 km 14.40
Startgrupp 5 (53001->) 10 km 14.50
Startgrupp 6 (63001->) 10 km 15.00
Startgrupp 7 (73001->) 10 km 15.10
Startgrupp 8 (83001->) 10 km 15.20

Våra sponsorer

tcs TATA Consultancy Services

Huvudsponsorer

Officiell partner

Övriga samarbetspartners

Arrangörer