Snart har en miljon sprungit TCS Lidingöloppet

På lördag, i det 54:e Lidingöloppet, når den miljonte löparen målet på Grönsta gärde.
– Det är helt fantastiskt att så många har sprungit något av våra lopp, säger Lidingöloppets generalsekreterare Tomas Hoszek.

Snart har en miljon sprungit TCS Lidingöloppet

Sedan starten 1965 har alltså snart en miljon löpare sprungit världens största terränglopp, TCS Lidingöloppet. Någon gång under lördagseftermiddagen korsar den miljonte löparen mållinjen.
– Vi beräknar att just den miljonte löparen kommer att gå i mål någon gång mellan kl 15 och 16 i morgon, det kommer att vara någon som har sprungit 30 km loppet, säger Tomas Hoszek. 

Den lycklige löpare som tar sig in i mål vid precis rätt tillfälle kommer att belönas rikligt.
– Den miljonte Lidingöloppslöparen får bland annat fri start i Lidingöloppet för all framtid och fina presenter från TCS, Ving, Stadium och flera andra av våra samarbetspartners, säger Tomas Hoszek.

Cirka 35 000 löpare är anmälda till TCS Lidingöloppet 2018, efteranmälan är öppen fram till en timme innan start i respektive lopp.

Våra sponsorer

tcs TATA Consultancy Services

Huvudsponsorer

Officiell partner

Arrangörer