Lidingöloppet - Starttider

Starttider 2018

Välkommen till start!

Tänk på att:
1. Start i en tidigare startgrupp än den du tilldelats leder till automatisk diskvalificering. 
2. Start i en senare startgrupp leder till ett automatiskt tidspålägg (10 min per försenad startgrupp) från din egentliga starttid. Detta går inte att överklaga.

Starttider 2018
(OBS! Med reservation för ändringar.)

Start Grönsta Fredag 28 september

TCS LidingöRullet
Klass Sträcka Starttid
Män/Kvinnor Rullstol 2 km 10.45
TCS LidingöRuset

Klass

Sträcka

Starttid

Män/Kvinnor

1,7 km 11.00

Män/Kvinnor

4,0 km

11.30

Lidingöloppet På Gång

Klass

Sträcka

Starttid

Män/Kvinnor

10 km

14.00
Män/Kvinnor

4,0 km

14.15

Start Grönsta Lördag 29 september

Junior- och Veteranklasser Lidingöloppet 

Klass

Sträcka

Starttid

Pojkar 17 och Pojkar 19

10 km

09.00

Flickor 17 och Flickor 19

10 km

09.05

Kvinnor 22 10 km 09.05

Kvinnor 50

10 km

09.10

Kvinnor 60

10 km

09.10

Kvinnor 70

10 km

09.10

Kvinnor 80

4,0 km

09.40

Män 60

10 km

09.30

Män 70

10 km

09.30

Män 80

4,0 km

09.40

Start Koltorp Lördag 29 september

Junior- och Veteranklasser Lidingöloppet  

Klass

Sträcka

Starttid

Män 22 15 km 09.40  1A

Män 50

15 km

09.40  1B

TCS Lidingöloppet 15 (MK 15)

Klass

Sträcka

Starttid

Startgrupp 1 (14001->)1A, 1C

15 km

09.40

Startgrupp 2 (24001->)

15 km

09.50

Startgrupp 3 (34001->)

15 km

10.00

Startgrupp 4 (44001->)

15 km

10.10

Startgrupp 5 (54001->) 15 km 10.20
TCS Lidingöloppet Män/Kvinnor 30 km

Klass

Sträcka

Starttid

Startgrupp 1 A, B, C

30 km

12.30

Startgrupp 2 (20001->)

30 km

12.40

Startgrupp 3 (30001->)

30 km

12.50

Startgrupp 4 (40001->)

30 km

13.00

Startgrupp 5 (50001->)

30 km

13.10

Startgrupp 6 (60001->)

30 km

13.20

Startgrupp 7 (70001->)

30 km

13.30

Startgrupp 8 (80001->)

30 km

13.40

Startgrupp 9 (90001->)

30 km

13.50

Startgrupp 10 (100001->) 30 km 14.00
Startgrupp 11 (110001->) 30 km 14.10

Reptider
30 km löparna måste passera vissa kontroller före vissa klockslag (reptider) för att få fortsätta loppet.
Fågelöudde (15 km) måste passeras före 16.15
Grönsta-kontrollen (20 km) före 17.00
Sticklinge,vätskan Uddvägen, (23,8 km) före 17.40

I övriga klasser och lopp finns ej någon maxtid.

Start Grönsta Söndag 30 september

TCS Lilla Lidingöloppet

Klass

Sträcka

Starttid

Pojkar 15

6,0 km

09.00

Flickor 15

6,0 km

09.00

Pojkar 14

6,0 km

09.20

Flickor 14

6,0 km

09.20

Pojkar 13

3,0 km

09.50

Flickor 13

3,0 km

10.00

Pojkar 12

3,0 km

10.10

Flickor 12

3,0 km

10.20

Pojkar 11

1,7 km

10.40

Flickor 11

1,7 km

10.50

Pojkar 10

1,7 km

11.00

Flickor 10

1;7 km

11.10

Pojkar 9

1,7 km

11.20

Flickor 9

1,7 km

11.30

Pojkar 8

1,7 km

11.40

Flickor 8

1,7 km

11.50

Pojkar 7

1.7 km

12.00

Flickor 7

1,7 km

12.10

Knatteloppet "Vuxenfri"

1,7 km

12.20

Knatteloppet

1,7 km

12.30

Knatteloppet

1,7 km

12.40

Start Grönsta Söndag 30 september

Rosa Bandet-loppet 

Klass

Sträcka

Starttid

Startgrupp 1 A, B (13001->)

10 km

13.30

Startgrupp 2 (23001->)

10 km

13.40

Rosa Bandet gruppen

10 km

13.40

Startgrupp 3 (33001->)

10 km

13.50

Startgrupp 4 (43001->)

10 km

14.00

Startgrupp 5 (53001->)

10 km

14.10

Startgrupp 6 (63001->)

10 km

14.20

Startgrupp 7 (73001->)

10 km

14.30

Startgrupp 8 (83001->)

10 km

14.40

Mixgruppen

10 km alt. 4 km

14.50

Lidingöloppshelgen arrangeras i samarbete med