TCS Lidingöloppet 15

TCS Lidingöloppet 15 är halva distansen av TCS Lidingöloppet 30 , men fortfarande en riktig utmaning. Loppet, som ingår i Halvklassikern, passar dig som vill ha fartfylld löpning på sköna spår i vackra omgivningar.

TCS Lidingöloppet 15

TCS Lidingöloppet 15 är halva distansen av Lidingöloppet 30. Men den ger garanterat samma sköna känsla. Du får din beskärda del av det kuperade och mjuka spåret, men slipper de tuffa backarna i slutet. Starten går på Koltorps gärde under lördagsförmiddagen och målet väntar dig på Grönsta gärde. 

Det går att seeda sig till loppet, som sedan 2013 är klassat som ett tävlingslopp.

Anmäl dig här >>

Halvklassikern
Ska du göra en Svensk Halvklassiker? Då är det TCS Lidingöloppet 15 du ska välja. Loppet ingår – tillsammans med HalvVasan/Engelbrektshalvan, Halvvättern på cykel och Vansbro Halvsim – i Halvklassikern. 
Även klasserna M22 och M50 i TCS Lidingöloppet springer 15 km och räknas in i Halvklassikern.


Läs mer om Halvklassikern >> 

Planera noggrant ditt vätske- och matintag inför loppet. Under loppet serverar vi vätska och mat på följande platser:

  • Starten i Koltorp: sportdryck och vatten
  • Hustegaholm, 10 km från mål: sportdryck och vatten
  • Grönsta, 4 km från mål: sportdryck, vatten, bullar, bananer och saltgurka

Målet på Grönsta gärde: sportdryck, vatten, bullar, bananer, blåbärssoppa, saltgurka och kaffe

TCS Lidingöloppet 15 går på delar av 30 km-banan. Samma vackra natur, kuperade terräng och mjuka spår.
Inför 2017 har två mindre ändringar i bansträckningen gjorts. Läs mer här

MK15 (män/kvinnor 15 km, från 15 år)

Silvermedaljtider, TCS Lidingöloppet

Klass........................Tid

Män 30....................2.15.00
Kvinnor 30..............2.38.00

Män 15km...............1.07.00
Kvinnor 15km.........1.15.00

Män 50.....................1.14.00
Män 60.....................0.55.00
Män 70.....................1.02.00
Män 80.....................0.25.00

Kvinnor 50...............1.05.00
Kvinnor 60...............1.08.00
Kvinnor 70...............1.10.00
Kvinnor 80...............0.28.00

Kvinnor 22...............0.45.00
Flickor 17.................0.50.00
Flickor 19.................0.50.00

Män 22....................1.00.00
Pojkar 17.................0.42.00
Pojkar 19.................0.42.00

Rosa Bandet-loppet (f d Lidingö Tjejlopp)......0.50.00


Medaljtider genom tiderna 

Under de fem första åren fick de som klarade segertiden plus 30 procent IFK Lidingös bronsplakett med ”Lidingöloppet” i relief. 1969 var medaljtiden så bra som 2.12.33 vilket 316 man klarade och därefter fastställdes medaljtiden till 2.15.00 oavsett vad segertiden blev. 

Från 1976 kom alla att få medalj och då byttes plaketten ut mot silvermedalj till dem som klarade 2.15. 

När så kvinnorna blev så pass många på 30 km att även de skulle få en silvermedaljtid så gjordes olika jämförelser, både vad gällde jämförande tider mellan kvinnorna som sprang 15 km (vilket fram till 2005 var kvinnornas huvudlopp) och även procentuellt antal som borde få silvermedalj. 

Fram t o m 1992 var silvermedaljtiden 2.15 för MK 30 km. Kvinnornas medaljtid var från 1993 och t o m 2000 2.35 för att 2001 ändras till 2.38. 

Kvinnornas silvermedaljtid på 15 km var då liksom nu 1.15

Lidingöloppet är en av hörnstenarna i En Svensk Klassiker sedan starten 1971. 

Att göra Klassikern innebär fyra lopp, i fyra olika grenar som ställer olika krav på din fysik, teknik och inte minst på din mentala inställning. För att ta dig an En Svensk Klassiker behöver du uthållighet, envishet och en stor portion disciplin. I utbyte får du glädje, motivation och god hälsa.

Inom 12 månader ska du åka Vasaloppet eller Engelbrektsloppet, cykla Vätternrundan, simma Vansbrosimningen och springa Lidingöloppet. 

Du börjar med valfritt lopp och har sedan ett år på dig att genomföra loppen som kantas av fina naturupplevelser och feststämning. Det finns tre olika klassiker att välja mellan: En Svensk Klassiker, Halvklassikern och Tjejklassikern. 

En Svensk Klassiker





Det stora kraftprovet En Svensk Klassiker: 
- TCS Lidingöloppet 30 km
- Vasaloppet, Öppet Spår eller Engelbrektsloppet på skidor 
- Cykla Vätternrundan 
- Simma Vansbrosimningen

Läs mer




Halvklassikern består av: 
- TCS Lidingöloppet 15 km
- Något av skidloppen HalvVasan 45 km eller Engelbrektshalvan 30 km
- HalvVättern på cykel 150 km 
- Vansbro Halvsim 1,5 km 

Läs mer

Tjejklassikern:
- Rosa Bandet-loppet 10 km
- Tjejvasan/Kortvasan 30 km eller Kristinaloppet 30 km 
- Tjejvättern 100 km
- Vansbro Tjejsim 1 km

Läs mer

En Svensk Klassiker vill motivera till träning året runt

En Svensk Klassiker och dess evenemang Vasaloppet, Engelbrektsloppet, Vätternrundan, Vansbrosimningen och Lidingöloppet är en verklig folkrörelse och lockar årligen cirka 180 000 deltagare. Alla klassikerloppen har sin bas i föreningslivet. De flesta funktionärer arbetar för sin förening och klassikerloppen möjliggör för bredd- och utvecklingsidrotter växa i de föreningar och klubbar som ingår i organisationerna.

En Svensk Klassikers mission är att göra Sverige och svenskarna friskare och grundtanken är att motivera till motion och träning året om. Genom projekt som Skolklassikern, ICA-klassikern och Arbetsplatsklassikern uppmanar vi till rörelse i hela Sverige oavsett ålder.

Mer information om En Svensk Klassiker

Klassikerloppens hemsidor:
Lidingöloppet 
Vasaloppet
Engelbrektsloppet
Vätternrundan
Vansbrosimningen

 


 



Här nedan hittar du det viktigaste som rör ditt lopp.

Tävlingsinformation

Lidingöloppshelgen arrangeras i samarbete med