Damvinnarna
Damvinnarna

Kvinnor 15 km (1967–2001)

Banan mätte 15,8 km 1967–1977, 15,2 km 1978–1997

och 15,3 km 1998–2001.

15 km 1967   Barbro Tano, IFK Kiruna 1.12.01
15 km 1968   Viola Ylipää, Edsbyns SK 1.05.34
15 km 1969   Siv Larsson, IFK Umeå 1.03.34
15 km 1970   S Larsson 1.02.31
15 km 1971   Eva Olsson, Delsbo IF 1.02.13
15 km 1972   Irja Pettinen, Finland 1.01.02
15 km 1973   Inger Knutsson, Nynäshamns IF 57.19
15 km 1974   I Pettinen 1.01.17
15 km 1975   I Knutsson 58.02
15 km 1976   Grete Waitz, Norge 54.39
15 km 1977   G Waitz 53.05
15 km 1978   G Waitz 51.52
15 km 1979   G Waitz 53.05
15 km 1980   G Waitz 51.03
15 km 1981   G Waitz 53.18
15 km 1982   G Waitz 52.08
15 km 1983   G Waitz 52.07
15 km 1984   G Waitz 53.52
15 km 1985   G Waitz 53.20
15 km 1986   G Waitz 53.12
15 km 1987   Ingrid Kristiansen, Norge 51.58
15 km 1988   G Waitz 54.39
15 km 1989   Angela Tooby, Storbritannien 54.49
15 km 1990   A Tooby 54.45
15 km 1991   Wang Yanfang, Kina 54.17
15 km 1992   Tegla Loroupe, Kenya 53.22
15 km 1993   Annemari Sandell, Finland 53.30
15 km 1994   T Loroupe 53.23
15 km 1995   A Sandell 52.34
15 km 1996   Sara Wedlund, Hässelby SK 51.15
15 km 1997   A Sandell 52.19
15 km 1998   A Sandell 53.52
15 km 1999   A Sandell 54.35
15 km 2000   Stine Larsen, Norge 54.47
15 km 2001   Gunhild Halle, Norge 56.08
Lidingö Tjejlopp 10 km
Huvudklass för kvinnor sedan 2002 med start och mål på Grönsta gärde.
10 km 2002   Janet Ongera, Kenya 35.06
10 km 2003   Filomena Chepchirchir, Kenya 35.32
10 km 2004   Nancy Kiprop, Kenya 34.24
10 km 2005   Susanne Wigene, Norge 33.27
10 km 2006   Ida Nilsson, Högby IF 34.22
10 km 2007   Tigist Tufa, Etiopien 34.44
10 km 2008   Pauline Njeri, Kenya 34.16
10 km 2009   Benita Johnson, Australien 34.19
10 km 2010   Isabellah Andersson, Hässelby SK 35.03
10 km 2011   I Andersson 35.26
10 km 2012   Perine Nengampi, Kenya 35.11
10 km 2013   P Nengampi 34.13
Vinnarna på kvinnornas 30 km
Tremilen blev tävlingsklass för kvinnor 1986 men här är de
bästa tiderna 1983-1985 också med.
30 km 1983   Lena Fredriksson 2.25.20
30 km 1984   Annichen Kringstad, Mälarhöjdens IK 2.06.31
30 km 1985   Inga-Maj Lundberg, Täby SOK 2.13.47
30 km 1986   Meeri Bodelid, Högbo GIF 2.08.29
30 km 1987   M Bodelid 2.17.26
30 km 1988   Pia Westin, IF Göta 2.14.34
30 km 1989   P Westin 2.12.34
30 km 1990   P Westin 2.08.27
30 km 1991   Liz Hjalmarsson, IF Göta 2.01.43
30 km 1992   Anki Hagberg, Råby-Rekare FI 2.07.24
30 km 1993   L Hjalmarsson 2.02.23
30 km 1994   Marion van de Veerdonk, Nederländerna  2.14.21
30 km 1995   A Hagberg 2.06.42
30 km 1996   Malin Ewerlöf, Spårvägens FK 2.05.20
30 km 1997   Heléne Willix, SLK Oxelösund 1.56.55
30 km 1998   Maria Andersson, SOK Knallen 2.05.54
30 km 1999   Jennie Åkerberg, Spårvägens FK 2.03.15
30 km 2000   Annelie Södergårds, Hultsfreds LK 2.10.26
30 km 2001   M Ewerlöf Krepp 2.02.04
30 km 2002   Lena Gavelin, BIF Jamtrennarna 1.53.13
30 km 2003   Helena Olofsson, Rånäs 4H 1.58.26
30 km 2004   L Gavelin, Trångsvikens IF 1.54.32
30 km 2005   L Gavelin 1.58.39
30 km 2006   L Gavelin 2.00.00
30 km 2007   Isabellah Andersson, Oskarshamns SK 1.57.34
30 km 2008   Anna Rahm, Rånäs 4H 1.53.20
30 km 2009   M Ewerlöf Krepp 1.57.46
30 km 2010   Ulrika Johansson, Rånäs 4H 2.00.40
30 km 2011   Charlotte Karlsson, IFK Tumba 2.02.55
30 km 2012   Sandra Eriksson, Finland 1.59.54
30 km 2013   Therese Olin, Ullevi FK       1.57.50

Sandra Eriksson, Finland, vann 30 km 2012

Lidingöloppets arrangemang