TCS Lidingöloppet 30 – världens största terränglopp

TCS Lidingöloppet 30 – en av landets stora löparutmaningar!

Lidingöloppets första och mest klassiska distans. Den tuffa och vackra banan är sedan starten 1965 en av landets stora löparutmaningar, ett riktigt kraftprov för alla löpare – elit som motionär. För att ge dig ut på denna kuperade 30 km-bana bör du vara fysiskt och mentalt tränad, fullt friskt och utrustad med en rejäl dos envishet. Belöningen får du när du spurtar i mål och kan jubla över din prestation.

Anmäl dig här >>

 

En del av En Svensk Klassiker
TCS Lidingöloppet 30 ingår – tillsammans med Vätternrundan, Vasaloppet /Engelbrektsloppet och Vansbrosimningen – i En Svensk Klassiker.

Läs mer om En Svensk Klassiker >>

30 km är en respektingivande distans för de allra flesta. Eftersom du kommer att springa under en längre tid, gäller det att fylla på med vätska och energi. Planera ditt vätske- och matintag både inför och under loppet. Vätskestationer finns på följande platser:

  • Starten i Koltorp: sportdryck och vatten
  • Ekholmsnäs, 24,5 km från mål: sportdryck och vatten
  • Hustegaholm, 20,5 km från mål: sportdryck och vatten
  • Fågelöudde, 15 km från mål: sportdryck, vatten, bullar, bananer och saltgurka
  • Grönsta, 9,9 km från mål: sportdryck, vatten, bullar, bananer och saltgurka
  • Uddvägen, 6,3 km från mål: sportdryck, vatten, kaffe, bananer, bullar, cola och saltgurka
  • Tyktorp, 3 km från mål: sportdryck och vatten
  • Målet på Grönsta gärde: sportdryck, vatten, bullar, bananer, saltgurka och kaffe 

Hinner du inte dit före repdragningen måste du kliva av banan och bryta ditt lopp.

Repdragning sker på följande platser:

  • Fågelöudde (15,5 km) måste passeras före 16:15
  • Grönsta-kontrollen (20 km) måste passeras före 17:00
  • Sticklinge, vätskan vid Uddvägen (23,8 km) måste passeras före 17:40

Har du passerat den sista av dessa platser i tid, så har du möjlighet att komma i mål.
Målet stängs inte förrän sista löparen är i mål. 

TCS Lidingöloppet 30 är känt för att vara lika utmanande som varierande. 
Här varvas flacka ängsmarker och grusvägar med sluttande stigar och branta uppförsbackar. 
Studera gärna banan innan och planera ditt lopp. 
Inför 2017 har två mindre ändringar i bansträckningen gjorts. Läs mer här

Karta

Klasser

M30/K30 – män/kvinnor från 17 år

Tider för att klara silvermedaljen, TCS Lidingöloppet

Klass........................Tid

Män 30....................2.15.00
Kvinnor 30..............2.38.00

Män 15 km...............1.07.00
Kvinnor 15 km.........1.15.00

Män 50.....................1.14.00
Män 60.....................0.55.00
Män 70.....................1.02.00
Män 80.....................0.25.00

Kvinnor 50...............1.05.00
Kvinnor 60...............1.08.00
Kvinnor 70...............1.10.00
Kvinnor 80...............0.28.00

Kvinnor 22...............0.45.00
Flickor 17.................0.50.00
Flickor 19.................0.50.00

Män 22....................1.00.00
Pojkar 17.................0.42.00
Pojkar 19.................0.42.00

Rosa Bandet-loppet (f d Lidingö Tjejlopp)......0.50.00


Medaljtider genom tiderna 

Under de fem första åren fick de som klarade segertiden plus 30 procent IFK Lidingös bronsplakett med ”Lidingöloppet” i relief. 1969 var medaljtiden så bra som 2.12.33, vilket 316 man klarade och därefter fastställdes medaljtiden till 2.15.00 oavsett vad segertiden blev. 

Från 1976 kom alla att få medalj och då byttes plaketten ut mot silvermedalj till dem som klarade 2.15. 

När de kvinnliga deltagarna blev så pass många på 30 km att även de skulle få en silvermedaljtid, så gjordes olika jämförelser, både vad gällde jämförande tider mellan kvinnorna som sprang 15 km (vilket fram till 2005 var kvinnornas huvudlopp) och även procentuellt antal som borde få silvermedalj. 

Fram t o m 1992 var silvermedaljtiden 2.15 för MK 30 km. Kvinnornas medaljtid var från 1993 och t o m 2000 2.35 för att 2001 ändras till 2.38. 

Kvinnornas silvermedaljtid på 15 km var då liksom nu 1.15

 

Lidingöloppet är en av hörnstenarna i En Svensk Klassiker sedan starten 1971. En Svensk Klassiker består av några av de längsta, största och äldsta loppen i världen inom cykling, simning, löpning och skidåkning.

De klassiska loppen som ingår i En Svensk Klassiker, En Svensk Klassiker Tjej, En Svensk Klassiker Korta och En Svensk Klassiker Halva ger dig, både som deltagare och åskådare, en upplevelse du aldrig kommer att glömma!

Grundbulten för En Svensk Klassiker är prestation, upplevelse, stolthet och respekt!

För att erövra En Svensk Klassiker, En Svensk Klassiker Tjej, En Svensk Klassiker Korta och En Svensk Klassiker Halva behöver du genomföra de olika momenten skidor, cykling, simning och löpning inom en tolvmånaders period. 

En Svensk Klassiker





En Svensk Klassiker består av: 
- TCS Lidingöloppet 30 km
- Vasaloppet, Öppet Spår eller Engelbrektsloppet på skidor 
- Cykla Vätternrundan 
- Simma Vansbrosimningen

Läs mer




En Svensk Klassiker - Halva består av: 
- TCS Lidingöloppet 15 km
- Något av skidloppen HalvVasan 45 km eller Engelbrektshalvan 30 km
- HalvVättern på cykel 150 km 
- Vansbro Halvsim 1,5 km 

Läs mer



En Svensk Klassiker - Tjej består av:
- Rosa Bandet-loppet 10 km
- Tjejvasan/Kortvasan 30 km eller Kristinaloppet/Engelbrektshalvan 30 km 
- Tjejvättern 100 km
- Vansbro Tjejsim 1 km

Läs mer



En Svensk Klassiker - Korta består av:
- Rosa Bandet-loppet 10 km (för män gäller Mixedgruppen)
- Skidåkning 30 km: Kristinaloppet** | Engelbrektshalvan | Tjejvasan** | Kortvasan
- Cykling 100 km: Tjejvättern** | Vätternrundan 100 km
- Simning 1 km: Vansbro Tjejsim** | Vansbro Kortsim

**Tjejlopp

Läs mer

En Svensk Klassiker vill motivera till träning året runt

En Svensk Klassiker och dess evenemang Vasaloppet, Engelbrektsloppet, Vätternrundan, Vansbrosimningen och Lidingöloppet är en verklig folkrörelse och lockar årligen cirka 180 000 deltagare. Alla klassikerloppen har sin bas i föreningslivet. De flesta funktionärer arbetar för sin förening och klassikerloppen möjliggör för bredd- och utvecklingsidrotter växa i de föreningar och klubbar som ingår i organisationerna.

En Svensk Klassikers mission är att göra Sverige och svenskarna friskare och grundtanken är att motivera till motion och träning året om. Genom projekt som Skolklassikern, ICA-klassikernArbetsplatsklassikern, Special Olympics-Klassikern och Deutschland Klassiker uppmanar vi till rörelse i hela Sverige oavsett ålder.

Mer information om En Svensk Klassiker

Klassikerloppens hemsidor:
Lidingöloppet 
Vasaloppet
Engelbrektsloppet
Vätternrundan
Vansbrosimningen

 


 



Här nedan hittar du det viktigaste som rör ditt lopp.

Tävlingsinformation

Lidingöloppshelgen arrangeras i samarbete med